Buhalteris: ar juo galima tapti kiekvienas?

Buhalteris: ar juo galima tapti kiekvienas?

Buhalteris – viena paklausiausių specialybių darbo rinkoje. O, ar galėtų būti kitaip, kai egzistuoja tūkstančiai verslų ir kiekvienas iš jų turi fiksuoti bei pateikti finansinius rodiklius, atsižvelgiant į tam tikrus nuostatus. Galbūt todėl, tiek daug žmonių visame pasaulyje nusprendžia savo profesinį gyvenimą susieti būtent su šia sritimi. Vis dėlto, taip pat svarbu akcentuoti, kad tikrai ne kiekvienas žmogus gali tapti buhalteriu – šiam tikslui reikalingos žinios, įgūdžiai ir netgi tam tikros asmeninės savybės. Tad, pats metas atsakyti į klausimą, ko reikia ir koks turėtum būti, kad šioje srityje taptum puikiu specialistu ir pasiektų gerų profesinių rezultatų, kurie, žinoma, būtų išreikšti ir tenkinančia finansine išraiška.

Kuomet kalbame apie žmones, nesunku pastebėti, kad visus galima suskirstyti į įvairias grupes pagal pačius įvairiausius kriterijus. Ne išimtis ir pasirinkimai: štai, pavyzdžiui, vieni žmonės kur kas mieliau rinktųsi abstrakcijas, tuo tarpu kiti – pirmenybę teiktų tikslumui ir aiškumui. Nesunku pastebėti, kad šie žodžiai yra puikūs raktiniai žodžiai, kai kalbame apie profesijas ir galimybes dirbti: vienos specialybės iš tiesų reikalauja tikslumo ir aiškumo, tuo tarpu kitos – siejamos su abstrakčiais dalykais. Nesunku suprasti, į kurią pusę linksta buhalteris: tai sfera, kurio niekaip  neišsiversi be aiškumo, tikslumo ir konkretumo. Taigi, drąsiai galima sakyti, kad, jei aiškumas, tikslumas ir konkretumas yra tie aspektai, kurie domina žmogų bei nesukelia jam nuobodulio, labai tikėtina, kad ši specialybė jam ypač tiktų.

Vistik, nesunku pastebėti, kad buhalterijoje aiškumas, tikslumas ir konkretumas įgauna ir labai aiškiai suvokiamą išraišką. Tai – skaičiai. Taigi, jei skaičių pasaulis jums visada atrodė labai įdomus ir traukiantis nei raidžių erdvė, tai gali būti dar vienas, labai aiškus ženklas, kad jūs galėtumėte būti puikus buhalteris.

Atidumas net pačioms mažiausioms detalėms gali būti dar viena nuoroda į tai, kad jūs galėtumėte būti puikus buhalteris. Dėmesį verta atkreipti į tai, kad būtent buhalterija yra apibūdinama kaip viena iš tų sričių, kurioje nepastebėjus mažyčių detalių nebus galima atlikti didelių ir svarbių darbų. Ir iš tiesų – vienas praleistas ar nepastebėtas skaičius gali sugadinti visą ataskaitą.

Puiki komunikacija taip pat yra labai svarbus ir geram buhalteriui reikalingas dalykas. Nors dažnai galime išgirsti nuomonę apie tai, kad buhalteris didžiausią savo darbo laiko dalį praleidžia prie kompiuterio, siekdamas įvertinti finansinius rodiklius ir ruošdamas finansines ataskaitas, nereikia pamiršti, kad būtent jis yra tas žmogus, į kurį patarimo ar paaiškinimo neretai kreipiasi įmonės  arba padalinių vadovai. Taip pat buhalteris dažnai yra kviečiamas dalyvauti konferencijose, mokymuose ar konsultacijose, todėl puikūs bendravimo įgūdžiai ir gebėjimas tiksliai bei aiškiai formuluoti mintis, šiam specialistui yra tiesiog būtini.

Tik iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad buhalterija yra tokia pat nuspėjama kaip skaitmenys nuo 1 iki 9. Nieko panašaus, iš tiesų buhalterija yra ta sritis, kurioje kone kiekvieną dieną atsiranda tam tikros naujovės. Taigi, geras buhalteris yra ypač jomis domėtis bei gerai jas išmanyti.

Laikai, kai skaičiavimai vyko rankiniu būdu, senokai pasibaigė – šiandien finansinių rodiklių skaičiavimai yra naudojamos modernios informacinės technologijos bei programos, be to, nuolat siūloma įvairių naujovių. Tad, jei buhalteris nori puikiai atlikti savo darbą, jis turi gebėti puikiai išmanyti naujausias technologijas bei gebėti pritaikyti jas kasdieniame darbe.

Dažna galvojama, kad buhalteriui nereikia puikiai mokėti anglų kalbos. Tačiau tai – vienas klaidingiausių įsitikinimų, koks tik gali būti pateikiamas apie šios profesijos atstovus. Dėmesį verta atkreipti į tai, kad nemažai buhalteriams reikalingos informacijos yra pateikiama būtent anglų kalba, be to, darbui naudojamos programos taip pat neretai būna sukurtos šia kalba. Tačiau ir tai dar ne viskas – nereikia pamiršti, kad nemaža dalis buhalteriams skirtų mokymų taip pat vyksta anglų kalba. Taigi, puiku buhalteriu gali tapti tik tas, kuris nuolat skaitys profesinę literatūrą bei noriai dalyvaus mokymuose ir naudos darbui skirtas programas, o tam yra reikalingos anglų kalbos žinios.

Gebėjimas puikiai planuoti savo laiką, taip pat yra labai svarbus ir reikalingas. Viskas todėl, kad dažnam buhalteriui neretai tinka vienu metu dirbti prie kelių projektų arba būti atsakingam už kelių įmonių buhalterinę apskaitą. Taigi, tam, kad visi darbai būtų atlikti laiku, labai svarbu gebėti tinkamai planuoti savo laiką.

Gebėjimo žiūrėti į ateitį, prognozuoti bei pagal tai projektuoti sprendimus, irgi reikalingas. Dėmesį verta atkreipti į tai, kad būtent buhalteris neretai tampa tas žmogus, kurio nuomonės klausiama, kai norima priimti svarbius sprendimus, susijusius su įmonės finansais bei investicijomis. Taigi, išmintingai patarti galės tik tas buhalteris, kuris geba žiūrėti į ateitį, pamatyti grėsmes bei galimybes, pateikdami prognozes.

Na, o pabaigai belieka tik pridurti, kad tinkamas išsilavinimas taip pat yra labai svarbus ir reikalingas. Kita vertus, būtų galima drąsiai tvirtinti, kad aukščiau išvardinti dalykai yra netgi svarbesni nei išsilavinimas, kadangi jį įgyti galite vos tik prireikus, tuo tarpu su asmeninėmis savybėmis yra visai kitaip: jūs jas arba jau turite, arba ne (ir tik kai kurias iš jų galima išlavinti). Panašiai yra ir su šiai sričiai reikalingais įgūdžiais: tikras buhalteris turi turėti nemažai įvairių įgūdžių, tačiau jų lavinimas reikalauja iš tiesų nemažai laiko bei pastangų.

Kaip matyti, dalykų sąrašas, kuriuos turi turėti puikus buhalteris, yra iš tiesų labai ilgas ir dažnas, dar tik svajojantį apie tokio pobūdžio darbą, tai gali gąsdinti. Kita vertus, nereikia pamiršti, kad tikrai ne viskas taip grėsminga: tik retas buhalteris pradeda šią veiklą turėdamas visus reikalingus įgūdžius, žinias bei asmenines savybes – dauguma iš jų lavinama jau pradėjus dirbti. Juo labiau, nereikia užmiršti, kad egzistuoja ir dar du dalykai, kurie neabejotinai padės jums tapti puikiu šios srities specialistu: tai – patirtis (kuo ilgiau dirbsite, tuo daugiau patirties įgysite) ir noras dirbti šį darbą (būtent jis ves jus pirmyn ir neleis sustoti pirmiesiems sunkumams ištikus). Tad linkime kuo didžiausios sėkmės.