Medžių pjovimas – net savo teritorijoje kartais gali prireikti leidimo nupjauti medį

Medžių pjovimas – net savo teritorijoje kartais gali prireikti leidimo nupjauti medį

Yra daugybė priežasčių nukirsti medį – užstoja šviesą, išsišakojo ir šakos siekia elektros laidus, namo stogą ar langus, medis paseno ir kyla pavojus, jog gali neatlaikyti sekančios didesnės audros, užsikrėtė medžių liga ir kelia pavojų aplinkiniams augalams ir pan. Dažnai medžio pjovimui reikia pasiryžti, tiek morališkai tiek techniškai, tačiau realiai turite dar vieną užduotį – įvertinti ar galite nupjauti medį be leidimo.

Visi žinome, jog medžio kaimyno kieme kirsti negalime, negalime ir stovinčio viešoje erdvėje ar miške. Tačiau atrodytų, jog savo nuosavame kieme galime daryti ką tik panorėję. Visgi tiesa ta, jog yra nemažai situacijų, kuomet savavališkai nukirtę medį galime sulaukti baudos ir įspėjimo. Kaip žinoti, jog medį galima nukirsti?

Savo nuosavame kieme galima kirsti visus medžius, išskyrus tuos, kurie pažymėti kaip saugotini. Saugotinais medžiais yra laikomi medžiai, kurie atitinka tam tikrus kriterijus.

  • Medžiai, kurie yra įrašyti į Nekilnojamo turto registrą kaip saugotini želdiniai arba deklaruoti sklypo byloje.
  • Medžiai, kurie auga kurortų apsaugos zonoje, kultūros paveldo objektų teritorijoje ar valstybinėje žemėje.
  • Medžiai, kurių skersmuo didesnis nei 20 cm (matuojant 1,3 metrų aukštyje), ypatingai beržai, eglės, pušys, ąžuolai, uosiai, klevai bei liepos.
  • Medžiai augantys vandens telkinių apsaugos juostose.

Šios sąlygos turi daugybe punktų ir išimčių, todėl nusprendus kirsti medį pravartu prieš tai pasidomėti konkrečiai ar jį galima kirsti be leidimo, jei visgi leidimo reikia – jį gauti. Medžių pjovimą patikėjus profesionaliems medžių pjovėjams klausimą dėl leidimo dažnai sutvarko ir jie.

Medžių pjovimas sudėtinga užduotis, todėl būtina užtikrinti saugų medžio pjovimo procesą. Pirmiausia, reikia įvertinti, jog griūdamas medis neatsitrenktų į namą, tvorą, kitus pastatus, nenukristų ant važiuojamos gatvės dalies bei automobilių. Jei medis yra itin aukštas ir platus, pirmiausia reikia pradėti nuo genėjimo, aukščio mažinimo ir taip sumažinus medį užsitikrinti, jog jo pjovimas bus paprastesnis.  Svarbiausia, jog nesukeltų nepatogumų jums, kaimynams ir aplinkiniams.