Kada verta apšiltinti namo fasadą?
Keistas klausimas, tiesa? Daugelis galvoja, kad namų fasadų apšiltinimas yra visada naudinga investicija, kuri padeda „užrakinti“ šilumą namuose, tačiau tai ne visai tiesa. Per išorines sienas šilimos išeina palyginus nedaug, todėl fasadų šiltinimas bus naudingas tik tada, kai sienose nėra tuščio oro tarpo, kadangi per vidinę pastato sieną sušilęs oras kyla į viršų ir per įvairius nesandarumus pastogėje išeina į laiką. Tad, kol nėra kokybiškai apšiltintos vidinės namo sienos, fasadų šiltinimas nėra labai racionalus pasirinkimas.
Kita vertus, namo fasadų šiltinimas turi ir kitų pliusų. Namo fasado šiltinimas apsaugo sienas nuo temperatūros pokyčių, sulygina masyvo temperatūrą, todėl ilgėja konstrukcijos tarnavimo laikas. Be to, reiktų paminėti, kad išeinančių garų kondensacijos zona yra perkeliama į šilumos izoliacinę medžiagą. Visgi, negalima nepaminėti ir trūkumų. Specialistai teigia, kad didžiausias fasadų šiltinimo trūkumas – tai vadinamojo „rasos taško“ susidarymas, kai temperatūra, kuriai esant pradeda kondensuotis drėgmė. „Rasos taškas“ pereina į apšiltinto sluoksnio vidų, todėl padidėja jo drėgmė. Visgi, ši problema išsprendžiama, naudojant tinkamą šilumos izoliacinę medžiagą.
Kokią izoliacinę medžiagą rinktis?
Dažniausiai fasadų šiltinimui pasirenkamas putų polistirolas, kurio dėka pagerėja pastato patalpų mikroklimatas, efektyviai sumažinami apšildymo kaštai šaltuoju metų lauku, nes dėl geros šiluminės izoliacijos taupoma šiluminė energija, tačiau nesumažėja patalpų tūris. Tačiau reikia atminti, kad, renkantis šią izoliacinę medžiagą, gali tekti keisti pastato fasadą, o tai sukelia nemažai nepatogumų, kai tenka įveikti visas biurokratines kliūtis.
Kitas pasirinkimas – akmens vata. Pastato fasadų šiltinimui naudojami gaminiai iš akmens vatos pasižymi matmenų stabilumu, nes yra atsparūs temperatūros pokyčiams. Dar vienas šios medžiagos pliusas tas, kad akmens vata nedegi medžiaga, turinti itin gerą pralaidumą vandens garams. Be to, akmens vata apšiltintos ir vėliau nutinkuotos sienos išdžiūsta žymiai greičiau, lyginant su tomis, kurios yra šiltintos su polimerinėmis medžiagomis. Viena pažangesnių namo fasadų šiltinimo technologijų – tai šiltinimas termo vata. Prie namo sienų įrengiamas karkasas, kur bus tvirtinamos apdailinės medžiagos, o po to lygiu sluoksniu užpurškiama termo vata. Tai greitas ir efektyvus būdas apšiltinti namo fasadą.