Geodeziniai matavimai

Kada reikia atlikti geodezinius matavimus?

Jei apie geodezinius matavimus girdite primą kartą, tikriausiai jums iškilo labai daug klausimų. Net žemėtvarkos specialistai pripažįsta, kad geodeziniai matavimai yra tokia paslauga, apie kurią lietuviai kol kas žino pakankamai mažai. Dažniausiai apie geodezinius arba kadastrinius matavimus tenka pasidomėti plačiau, kai tenka sutvarkyti žemės dokumentus. Taigi, jei esate iš tų žmonių, kurie pirmą kartą susidūrė su šia sąvoka, pasakojame plačiau, kokiais atvejais jums gali prireikti geodezininkų paslaugų.

  • Registruojant žemę. Jeigu nusipirkote arba paveldėjote žemės sklypą, jums tikrai prireiks geodezinių duomenų, todėl teks atlikti geodezinius matavimus. Tiesa, geodeziniai matavimai atliekami tik profesionalų, kurie turi specialias priemones ir licencijas, kurios leidžia teikti tokias paslaugas. Be to, geodezinių matavimų prireiks ir tuo atveju, jei žemės sklypą norėsite padalinti arba apjungti su šalia esančiu sklypu.
  • Keičiant žemės sklypo paskirtį. Jeigu jūsų turimas žemės sklypas pagal paskirtį priklauso dirbamai žemei, tačiau jūs nusprendėte, kad ten turi išdygti vasarnamis ar kaimo turizmo sodyba, teks keisti žemės sklypo paskirtį. Tokiais atvejais yra būtini geodeziniai matavimai, tikslios žemės sklypo ribos, jame esančių pastatų ir inžinerinių tinklų pažymėjimas žemės sklypo plane.
  • Įtraukiant naujus duomenis. Geodeziniai matavimai reikalingi ir tada, kai reikia nustatyti ir surinkti duomenis apie valstybines žemes. Tiesa, kartais vykstant patikrinimams ar auditui, nustatoma, kad ne visi žemės sklypai bei jų duomenys yra pateikti valstybinėse žemės duomenų bazėse. Jei jūsų sklypo ten taip pat nėra, būtina kuo skubiau atlikti geodezinius matavimus.

Žinoma geodeziniai matavimai, gali būti atlikti ir be jokios rimtos priežasties, tiesiog geodezininkai pastebi, kad ir fiziniai, ir juridiniai asmenys dažnai nusprendžia tiksliai sužinoti savo sklypo ribas. Tai išties geras sprendimas, kuris vėliau padeda išvengti konfliktų su kaimynais, kurie galvoja, kad pasisavinote dalį jų žemės sklypo, ar kitų nemalonių situacijų, kai iškyla klausimas dėl žemės sklypo ribų.  Tiesa, reiktų žinoti, kad geodeziniams matavimams keliami konkretūs ir griežti reikalavimai, todėl tokius darbus geriau visada patikėti  ilgametę darbo patirtį turintiems specialistams.