Mažoji bendrija: ar žinote viską, kas svarbu?

mažoji bendrijaLietuva neretai yra pristatoma kaip versli bei drąsi šalis. Ir iš tiesų – jei vertinsime, kiek daug žmonių kiekvienais metai pradeda nuosavą verslą, pamatysime, kad rezultatai yra iš tiesų stulbinantys. Galime tik spėlioti, dėl kokių priežasčių susiklostė tokia optimistiška situacija – galbūt tam įtakos iš tiesų turėjo veržlumas bei drąsa, o gal tiesiog kiekvienas lietuvis turi įgimtą norą išbandyti save verslo srityje. Kad ir kaip ten bebūtų, galima tik pridurti, kad šiuo metu iš tiesų netrūksta informacijos apie verslo galimybes bei formas. Ši informacija padeda apsispręsti kokia forma vykdyti verslą. Na, o šį kartą siūlome sužinoti daug svarbios informacijos apie vieną iš verslo formų, tai – mažoji bendrija (MB).

Bendrinė informacija

Siekiant suprasti, kas apskritai yra mažoji bendrija, reikėtų pažymėti, jog tai – ribotos atsakomybės privatus juridinis asmuo.  MB gali steigti nuo 1 iki 10 asmenų. Dėmesį verta atkreipti ir į tai, jog šią verslo formą galima steigti ir elektroniniu būdu. Tai yra ypač greita, patogu  ir šiuolaikiška.

Kokie yra šio pasirinkimo privalumai bei trūkumai?

Bendrinė informacija gali būti ypač vertinga tuo atveju, jei apie šią veiklos formą norite turėti kuo daugiau žinių. Vis dėlto, jei jūsų tikslas yra greitai apsispręsti, ar iš tiesų verta rinktis būtent šią veiklos formą, tokiu atveju nerasite tinkamesnės galimybės nei susipažinti su MB privalumais bei trūkumais. Kalbant apie privalumus, reikia pastebėti, kad: narių atsakomybė yra ribota (tai reiškia, kad tuo atveju, jei verslas bus nesėkmingas, nariai rizikuos tik savo asmeniniu įnašu). Dar vienas privalumas yra tas, kad netaikomas minimalaus įstatinio kapitalo reikalavimas. Taip pat yra galimybė pasitraukti iš verslo noru.

Kaip matyti, ši verslo forma turi iš tiesų nemažai puikių savybių, kurios neretai tampa galutine priežastimi steigti šios formos verslą. Vis dėlto, reiktų prisiminti, kad mažoji bendrija turi ne tik privalumų, bet ir trūkumų. Labai svarbu pažinti juos iš anksto, kadangi tai gali turėti įtakos sprendimo priėmimui. Dauguma žmonių yra linkę galvoti, kad mažosios bendrijos buhalterinė apskaita yra paprastesnė nei uždarosios akcinės bendrovės ir tai yra puikus argumentas steigti būtent mažąją bendriją. Vis dėlto, reikia pažymėti, kad taip yra ne visais atvejais – tik tuomet, kai MB nėra PVM mokėtoja. Tam tikru trūkumu gali tapti ir aplinkybė, jog mažosios bendrijos nariu arba steigėju gali tapti tik fizinis asmuo. Dar viena detalė, kuri taip pat priskiriama prie šio pasirinkimo trūkumų ir gali sukelti tam tikrų sunkumų yra tai, jog nėra aiškios sistemos, kaip turėtų būti balsuojama ar kaip reikėtų dalintis pelną. Taigi, dėl šios aplinkybė, gali kilti sunkiai išsprendžiam ginčų tarp MB steigėjų bei narių.

Kokius mokesčius teks mokėti?

Nepriklausomai nuo to, kokia verslo forma būtų pasirinkta, teks mokėti ir mokesčius. Taigi, pat metas išsiaiškinti, kokius  mokesčius tektų mokėti tuo atveju, jei nuspėtumėte įsteigti mažąją bendriją. Atsakant į šį klausimą, reikia pažymėti, kad MB steigėjams tenka mokėti 4 mokesčius. Tai – pridėtinės vertės mokestis (siekiantis 21 proc.); pelno mokestis (siekiantis 15 proc.); nekilnojamojo turto mokestis (jį teks mokėti tuo atveju, jei turima registruoto nekilnojamojo turto); o taippat teks mokėti ir MB nario dividendus.

Ką reikia žinot apie mažosios bendrijos buhalterinę apskaitą?

Ką tik sužinojome, kokius mokesčius teks mokėti pradėjus vykdyti veiklą šia forma, tačiau  vien tik tokių žinių gali nepakakti – svarbu žinoti keletą akcentų, susijusių ir su buhalterine apskaita. Ne paslaptis, kad turi būti priimamas sprendimas, kas bus atsakingas už buhalterinės apskaitos tvarkymą. Šis sprendimas yra priimamas susirinkimo metu. Taip pat reikia pažymėti, jog mažoji bendrija turi sudaryti bei pateikti finansinių ataskaitų rinkinį. Skiriami 3 atvejai, kuomet tai yra būtina: 1 – kai pasibaigia finansiniai metai; 2 – kai reikia atsiskaityti su vienu iš savo noru pasitraukiančiu Mažosios bendrijos narių; 3 – kai reikia paskirstyti mažosios bendrijos pelną už trumpesnį nei finansiniai metai, laikotarpį.

Ką reikia žinoti apie mažosios bendrijos struktūrą?

Mažosios bendrijos struktūra – dar vienas akcentas, apie kurį taip pat svarbu žinoti keletą dalykų. Reikia pastebėti, kad MB turi vienasmenį valdymo organą – vadovą; tačiau vadovo pareigybės pavadinimas nėra reglamentuojamas. Be to, būtent vadovas turi teisę vienvaldiškai sudaryti sandorius. Taip pat svarbu akcentuoti, jog teisiniai civiliniai santykiai yra grindžiami sutarties laisvės principu. Jei bendrijos nariai perduoda kokį nors įnašą, jis tampa bendrijos nuosavybe.

Apibendrinant tekste pateiktą informaciją, galima daryti išvadą, kad: ji yra puikus pasirinkimas tuo atveju, jei norite vykdyti verslą tokia formą, kuomet pradinis kapitalas nėra ribojamas; nenorite atsakyti savo asmeniniu turtu; o taip  pat planuojate, kad narių skaičius nebus didesnis nei 10 .Beje, kaip ir visais atvejais, ypatingo dėmesio reikalauja buhalterine apskaita: jei turite pakankamai žinių bei įgūdžių, tokiu atveju už šią sritį galite būti atsakingi patys. Jei nuspręsite pasirinkti šį variantą, nepamirškite, kad egzistuoja ne viena buhalterinės apskaitos vedimui skirta kompiuterinė programa, tad būtinai įvertinkite kiekvienos iš jų privalumus. Tačiau tuo atveju, jei trūksta žinių ar nesinori tam skirti laiko, visada verta keiptis į įmones, kurios gali pasirūpinti MB buhalterinės apskaitos tvarkymu.

Verslą norintys pradėti žmonės susiduria su daugybe įvairių iššūkių bei turi surasti atsakymus įvairius klausimus. Taip pat reikia akcentuoti, jog ir klaidos negalimos – tai gali kainuoti verslo sėkmę. Na, o vienas svarbiausių klausimų – kokią verslo formą rinktis? Belieka tik tikėtis, jog informacija, kuri buvo pateikta šiam tekste, padės jums apsispręsti, ar mažoji bendrija ir yra tai, ko reikia jums.

Mažoji Bendrija | www.verslolita.lt
Rating: 5 based on 99 reviews
Date Reviewed: 12/01/2018
Profesionali buhalterinė apskaita, savo srities žinovai. Geriausios kainos. Ačiū