Verslo dovanų etiketas: atkreipkite dėmesį į šalių papročius bei tradicijas

Ne paslaptis, kad  dovanos verslo pasaulyje yra savaime suprantama dalykas. Tačiau taip pat svarbu akcentuoti, kad verslas – gyvas organizmas,  dažnu atveju parėpiantis veiklą ne tik gimtoje šalyje, bet ir daugelyje kitų. Netrūksta pavyzdžių, kuomet verslai sėkmingai yra plėtojami dešimtyse ar net  šimtuose įvairių šalių. Vadinasi, rangovų tiekėjų ar parterių ratas yra ypač platus. Tad, jei planuojamos tekti verslo dovanos, labai svarbu atkreipti dėmesį į tai, kokie papročiai bei tradicijos galioja kitose šalyse . Tad kviečiame su tuo susipažinti:

Anglija

Jei ieškote dovanos atstovams iš šios šalies, puikiu pasirinkimu taps labai paprastas, ir tikrai daug išlaidų nepareikalausiantis sprendimai – tiesiog tradiciniai jūsų šalies saldumynai, o taip pat ir kava ar arbata Tiesa, na, o, jei visgi nuspręsite padovanoti ir gėlių, tokiu atveju, labai svaru prisiminti, kad yra vienas variantas, kurio ypač svarbu vengti tai – baltos lelijos, kadangi jos šioje šalyje yra mirties pranašas. Tiesa, kalbant apie dovanos kainą, labai svarbu palaikyti aukso viduriuką, kadangi pernelyg pigi dovana gali įžeisti jos gavėją, na, o, štai, pernelyg daug kainavusi dovana gali būti traktuojamas kaip kyšis. Beje, šios šalies gyventojai nėra linkę keistis Kalėdų dovanomis su verslo partneriais, todėl, jei ir norisi pasveikinti šia proga, tikra pakaks atviruko

Kinija

Nors ši šalis daugeliui siejasi su drakonais ar raudona spalva, kalbant apie dovanas, tai vertėtų akcentuoti, kad reikėtų paisyti svarbiausio dalyko. Tai – nepamiršti, kad būtent šiame krašte yra labai vertinamas skalsumas, taupumas, todėl  šios šalies atstovams geriausiai tiks kuklios dovanos.

Lenkija

Jei jūsų laukia pirmasis susitikimas su atstovais iš šios šalies, tai atminkite, kad jie tikėsis gauti iš jūsų dovanų jau būtent šio susitikimo metu. Tiesa, vertėtų atminti ir tai, kad geriausiai tiks smulkūs suvenyrai, atspindintys šalį iš kurios atvykote. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, kur vyks verslo susitikimas: jei lankysitės verslo partnerio namuose, puikiu sprendimu taps gėlių puokštė, vyno butelis ar saldainiai.

Prancūzija

Atstovams iš šios šalies, geriausiai tiks intelektualios dovanos: knygos, laikmenos su filmais, kvietimai apsilankyti renginiuose ir t.t. Tiesa, dėmesį vertėtų atkreipti ir į tai, kad dovanojamas daiktas turėtų sietis su intelektualumu, bet ir  su jūsų šalimi. Tad, jei dovanojate knygą, tebūnie tai jūsų šalį reprezentuojanti knygą; jei dovanojate kvietimą apsilankyti renginyje, tebūna tai jūsų šalyje vykstantis renginys ir t.t.

JAV

Jei jūsų laukia verslo susitikimas su atstovais iš čia, tokiu atveju, derėtų atminti, kad geriausia dovaną įteikti jau sudarius sandorį, o taip pat – nereikėtų nustebti, jei iš karto negausite dovanos atgal, tai – visiškai normali praktika. Dėmesį atkreiptina ir į tai, kad geriausiai tinka dovanos, reprezentuojančios jūsų šalį. Taip pat puikiai tiks vynas ar likeris, biurui skirti reikmenys, derėtų vengti dovanų su religinėmis konotacijomis. Na, o, jei sutikimas vyks verslo parnerio namuose, tokiu atveju, dovanos tikrai nėra būtinos, tačiau simpatiška gėlių puokštė ar gardaus vyno butelis, situacijos taip pat nepablogins

Estija

Priešingai nei lenkai, estai pirmojo susitikimo metu tikrai nesitiki gauti dovanų. Tačiau, jei jūs jų nuspręsite įteikti, tokiu atveju, tai pat nepabloginsite situacijos. Tikrai tinka dovanoti suvenyrus, reprezentuojančius jūsų šalį, saldinius bei nelyginį gėlių skaičių.

Latvija

Pirmasis verslo susitikimas šioje šalyje tikrai gali praeiti be dovanų. Tačiau, jei bus įteikta gėlių puokštė ar saldainių dėžutė, tai nuotaika nuo to visiems bus tik dar pakilesnė